MIEJSKIE KINO OLBRZYM


Kino w Tarnowskich Górach potęgą stoi!


Miejskie Kino Olbrzym zostało uruchomione w październiku 2013 r. Wyposażenie sali widowiskowej TCK w doskonałe nagłośnienie oraz cyfrowy projektor umożliwiły seanse filmowe w najlepszej jakości 2D i 3D.


W repertuarze Miejskiego Kina Olbrzym znaleźć można ogólnopolskie i światowe premiery, a także kultową klasykę. Co odróżnia nasze kino od innych, bardziej znanych multipleksów? Przede wszystkim w działalności Miejskiego Kina Olbrzym najważniejsi są widzowie - niejednokrotnie ich determinacja wpływa na projektowanie repertuaru czy powtórki projekcji. Nie mozna zapomnieć także o bardzo konkurencyjnych cenach biletów (zarówno w formacie 2D jak i 3D).

Miejskie Kino Olbrzym to obecnie świetne połączenie starannie wyselekcjonowanej oferty dystrybutorów z oddolnym zapotrzebowaniem widzów z miasta i okolic. Zróżnicowane tarnogórskie gusta filmowe mogą odtąd uzupełniać się w dwóch salach kinowych w TCK.

W 2017 r. we wszystkich dzielnicach Tarnowskich Gór zawitało TCKowe Kino Objazdowe. Była to pierwsza edycja wakacyjnego projektu, który cieszył się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego miasta. Część z nich nawet „wędrowała” z nami po różnych dzielnicach Tarnowskich Gór.Bardzo często jesteśmy pytani, dlaczego niektóre tytuły ukazują się na ekranie Miejskiego Kina Olbrzym później niż premierowe seanse w multipleksach. Kinomanom należy się wyjaśnienie, że – niestety – wynika to z przyjętych na rynku filmowym zwyczajów. Jednym z warunków stawianych przez dystrybutorów przy zakupie premierowych filmów jest wymóg grania danego tytułu przez jakiś konkretny, dość długi czas (np. tydzień lub nawet dłużej) przy kilku pokazach dziennie.
Nie jesteśmy w stanie spełniać tego warunku z kilku powodów:
- sala Miejskiego Kina Olbrzym jest równocześnie salą widowiskową Tarnogórskiego Centrum Kultury wykorzystywaną do wielu imprez organizowanych przez TCK. Seanse muszą być tak planowane, by nie kolidowały z innymi wydarzeniami kulturalnymi;
- w mieście średniej wielkości, jakim są Tarnowskie Góry (nawet z uwzględnieniem okolicznych miejscowości) nie ma aż tylu chętnych, by zagwarantować opłacalną frekwencję przy tak wielokrotnym wyświetlaniu tego samego filmu;
- wypełnienie np. całego tygodnia tylko jednym tytułem filmowym doprowadziłoby do absurdalnej sytuacji, w której np. przez cały miesiąc repertuar kina składałby się tylko z ok. czterech tytułów, co w sposób niewyobrażalny zawęziłoby ofertę programową kina.
Multipleksy mogą sobie na to pozwolić, przede wszystkim z racji tego, że mają po kilka sal kinowych.
Efektem jest to, że jeśli kino chce dokonać zakupu filmu po premierze na pojedyncze projekcje, konieczne jest odczekanie min. 4 tygodni. Tego warunku przestrzegają niemal wszyscy dystrybutorzy.
To wszystko sprawia, że musimy być selektywni w wyborze tytułów, które pokażemy. Staramy się zawsze wybierać takie filmy, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Mamy nadzieję, że mimo wskazanych ograniczeń, nasz dobór repertuaru cieszy się dobra opinią miłośników sztuki filmowej.
Warto jeszcze dodać, iż w wielu wypadkach jest szansa, że jeśli jakiegoś filmu nie udaje nam się pokazać w Miejskim Kinie Olbrzym, to bardzo możliwe, że pojawi się on w Dyskusyjnym Klubie Filmowym.

Informacje