DYSKUSYJNY KLUB FILMOWY


Dyskusyjny Klub Filmowy Olbrzym działa w Tarnogórskim Centrum Kultury od października 2009 r.


To kameralna przestrzeń, w której film jest często tylko pretekstem do zgłębienia skomplikowanej współczesności - w fabule, dokumencie, w tytułach często spoza oficjalnego obiegu dystrybucyjnego. To miejsce, gdzie odbywają się projekcje kina autorskiego, krótkich metraży, animacji oraz innych form audiowizualnych. Organizowane są tu spotkania popularyzacyjne, warsztaty, szkolenia, festiwale i przeglądy. Tarnogórski DKF często współpracuje z lokalnymi i ogólnopolskimi organizacjami pozarządowymi, z organizatorami filmowych wydarzeń ogólnopolskich i międzynarodowych.

Warto dodać, że tarnogórski Olbrzym zrzeszony jest w Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. We wrześniu 2014 r. zwyciężył w 7. edycji Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, w kategorii "Dyskusyjne Kluby Filmowe". Uroczysta gala wręczenia odbyła się podczas 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Nagrody PISF są szczególnym wyróżnieniem w branży filmowej, doceniającym pracę instytucji niezwiązanych z produkcją filmów. To jedyne polskie nagrody, wręczane w kilkunastu kategoriach za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina i ułatwianiu dostępu do polskiej twórczości filmowej.

DKF TO NIE JEST ZAMKNIĘTY KLUB DLA WYBRAŃCÓW!

Dyskusyjny Klub Filmowy Olbrzym to oferta dla tych wszystkich miłośników kina, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę o filmie, lubią i cenią repertuar inny niż ten proponowany przez multipleksy. Oferujemy kino niekomercyjne i filmy, których nie wyświetla się w kinach na co dzień.

DKF oferuje repertuar inny niż Miejskie Kino Olbrzym. To klasyka kina, filmy festiwalowe, najlepsze światowe dokumenty, zwycięzcy największych festiwali (np. w Cannes, Berlinie, Wenecji czy Sundance…), filmy alternatywne, kino offowe, artystyczne lub wzbudzające kontrowersje filmy z różnych zakątków świata.

Seanse poprzedzone są słowem wprowadzającym, dzięki czemu widzowie są informowani zarówno o prezentowanym dziele filmowym, jak i całym jego kontekście.

Obecnie Dyskusyjny Klub Filmowy Olbrzym ma kilkunastu stałych członków, ale nie jest to żadna zamknięta grupa. Do grona klubowiczów w każdej chwili może dołączyć każdy, kto ukończył 15 lat. Wystarczy raz w miesiącu wykupić karnet oraz zgłosić się po legitymację, która uprawnia do bezpłatnego uczestnictwa we wszystkich projekcjach w DKF Olbrzym. Legitymacja uprawnia także do zniżek przy zakupie biletów na projekcje w Miejskim Kinie Olbrzym.

Na spotkania i projekcje można też przyjść nie będąc członkiem DKF. Wystarczy kupić jednorazowy bilet (lub odebrać wejściówkę w przypadku imprez bezpłatnych). Po projekcji zainteresowani mogą podzielić się swoimi przemyśleniami i odczuciami. Kameralna atmosfera sprzyja rozmowom i filmach. Można jednak przyjść jedynie na sam seans filmowy. Uczestnictwo w dyskusji jest całkowicie dobrowolne.

Poza stałymi, cotygodniowymi spotkaniami, DKF Olbrzym organizuje także seanse repertuarowe np. filmów festiwalowych czy klasyki kina. Trzeba po prostu prześledzić publikowany co miesiąc repertuar DKF Olbrzym.

Informacje