Taniec


 


W TCK działają liczne grupy tańca nowoczesnego. Organizowane są także warsztaty tańca zarówno współczesnego, jak i ludowego oraz baletu. Na zajęcia stałe uczęszcza ponad 100 dzieci.
Wykaz grup tanecznych z podziałem na kategorie wiekowe:

- Apsik - (5-9 lat)
- Akrobatyka młodsza - (5-8 lat)
- Akrobatyka starsza - (8-13 lat)
- Balet - (4-8 lat)
- Mały Tess - (11 -12 lat)
- Mały Tess I - (8-12 lat)
- Mini Tess - (8-13 lat)
- Tess I - (13-16 lat)
- Tess - (16-30 lat)
- Tess Up - grupa dorosła 35+

Instruktorzy tańca:

1. Daria Duda (A-Psik oraz Mini Tess)

2. Joanna Wiechowska (Mały Tess I, Mały Tess, Tess I oraz Tess Up)

3. Justyna Michalska (Tess)

4. Katarzyna Pol (grupa baletowa; akompaniament Aleksandra Cieślik)

5. Joanna Skowrońska i Aleksandra Kmieć (akrobatyka – grupa młodsza i starsza)

6. Łukasz Huzik  (klasyka dla grup Mały Tess, Tess I oraz Tess)

7. Justyna Michalska (klasyka dla grupy Mały Tess I)

8. Joanna Skowrońska i Aleksandra Kmieć (akrobatyka dla wszystkich grup)

Jak większość przedsięwzięć, które odnoszą wielki sukces, wszystko zaczęło się od skromnego pomysłu zorganizowania w 2000 r. warsztatów tańca nowoczesnego, które miały mieć charakter jednego cyklu spotkań zakończonych pokazem. Zainteresowanie warsztatami okazało się tak duże, że z udziałem ich uczestników już kilka miesięcy później powstała pierwsza Grupa Tańca Nowoczesnego, a jesienią 2001 r. został przeprowadzony pierwszy nabór, na który zgłosiło się ponad 70 dziewcząt w wieku od 10 do 22 lat. Zespół coraz częściej zaczął pojawiać się na lokalnych imprezach i uroczystościach: dorocznym święcie miasta, festynach i piknikach. W 2004 r. liczył już 85 tancerzy. Dzisiaj to kilkusetosobowa rzesza młodych ludzi stale uczęszczających na zajęcia w kilku grupach tanecznych.

W grupach tanecznych TCK prowadzona jest edukacja taneczna obejmująca różne techniki i style: jazz, funky jazz, broadway jazz, hip hop, elementy tańca klasycznego, a także tradycyjnych tańców ludowych z różnych stron świata wykonywanych do współczesnej muzyki rozrywkowej.

Najważniejszym celem jest oczywiście umożliwienie młodym ludziom rozwijania swoich pasji i marzeń poprzez taniec. Równocześnie program został opracowany tak, aby taniec stał się dla dzieci i młodzieży formą aktywnego spędzania czasu. Dwa razy w roku wszystkie grupy taneczne prezentują swój aktualny dorobek na specjalnych pokazach. Pokazy te od lat muszą być prezentowane dwukrotnie, gdyż duża sala widowiskowa TCK nie jest w stanie pomieścić wszystkich chętnych.

O poziomie artystycznym świadczą liczne najwyższe nagrody i wyróżnienia zdobywane na najbardziej prestiżowych konkursach i festiwalach w kraju i za granicą. Od kilkunastu lat w każdym roku grupy taneczne TCK mogą poszczycić się takimi sukcesami.

Niejako naturalną konsekwencją pozycji, jaką w tańcu nowoczesnym zdobyło Tarnogórskie Centrum Kultury, stał się pomysł zorganizowania corocznego ogólnopolskiego Festiwalu Tańca Nowoczesnego „Tańcząc w jasnościach”. Nazwa ma przypominać i przekonywać, że taniec… oczyszcza, poprawia humor, budzi zmysłowość. Niesie ze sobą pozytywny przekaz, jest również doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Nazwa w żartobliwy sposób współbrzmi z żartem… św. Augustyna, który rzucił kiedyś wezwanie: „Człowieku, ucz się tańczyć, bo cóż będą z Tobą robić aniołowie w niebie”…

Celem imprezy jest oczywiście prezentacja dorobku zespołów tanecznych i promocja różnych technik tańca, ale Festiwal jest także miejscem wymiany doświadczeń oraz integracji środowiska tanecznego. Uczestnicy występują w kilku kategoriach wiekowych, w dwóch stylach: taniec współczesny i freestyle. W ciągu kilku lat Festiwal stał się jedną z największych imprez tanecznych o charakterze konkursowym w południowej Polsce.

Informacje