Galeria Przytyk


Galeria stawia sobie za cel nie tylko promocję lokalnych artystów, ale pokazywanie ważnych zjawisk w sztuce współczesnej, przybliżanie widzom najistotniejszych zmian, jakie dokonują się w kręgach artystycznych. 

Gościły tu wystawy z wielu dziedzin sztuki, sytuujące się w różnych technikach, takich jak malarstwo, rzeźba, grafika, rysunek, video art, instalacje i wiele innych.

Galeria Sztuki Współczesnej „Przytyk” w Tarnogórskim Centrum Kultury to miejsce niekoniecznie wielkie metrażowo, ale pojemne jeśli chodzi o idee, pomysły oraz sztukę. Od początku istnienia odbyło się tu ponad 100 wystaw – zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych. Przestrzeń spełniała także swoją wystawienniczą funkcję podczas licznych festiwali. „Przytyk” nie zamyka się w tylko w murach TCK – organizuje również wystawy na dworcu MZKP, w areszcie śledczym, w kościele czy w Parku Miejskim.

Jest tu także miejsce na działalność edukacyjną – pod szyldem "Punkt Sztuki" odbywają się wykłady, prelekcje, dyskusje – wszystko o sztuce i wokół sztuki. Nie brakuje warsztatów – rysunku, rękodzieła czy zajęć artystycznych dla dzieci. Latem Galeria łączy siły z edukacją ekologiczną tworząc projekt „Eko kraina”, który porusza problemy związane ze środowiskiem, recyklingiem i tym, w jaki sposób sztuka może być ekologiczna.

Informacje